Uczniowie klasy V po omówieniu lektury "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza pisali listy w imieniu Stasia i Nel do ich rodziców. Listy zostały umieszczone w butelkach, które zaprezentowano na klasowej wystawie. Podczas wykonywania tego zadania uczniowie przypomnieli sobie zasady komponowania listu, kształcili umiejętność poprawnej ortografii i interpunkcji. Kto z Was w zakamarkach swoich szuflad trzyma jeszcze stare listy? A może okazjonalnie jeszcze je piszecie? Zapraszamy wszystkich uczniów na wystawę do klasy V.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie
List w butelce
Szkolny Dzień Życzliwości i Tolerancji
Dnia 23 listopada w naszej szkole odbył się Dzień Życzliwości i Tolerancji. Na początku zajęć pani pedagog przeprowadziłą pogadankę na temat życzliwości i tolerancji, a następnie uczniowie stworzyli Drzewko Serdeczności, na którym zawiesili tasiemki z dobrym słowem dla innych. Uczniowie przygotowali również wraz z pedagogiem Kodeks Człowieka Życzliwego. Na lekcjach wychowawczych uczniowie wybrali w swoich klasach Bohaterów Życzliwości, którymi zostali: Nikola Szewczyk, Leon Wójcicki, Franek Kwiatkowski, Julka Sorek, Dawid Nowak, Jakub Józefiak i Cyprian Sekulski.
12Po rozdaniu dyplomów dla Bohaterów Życzliwości uczniowie młodszych klas otrzymali paski kolorowego papieru, na którym każdy uczeń napisał swoje imię. Ze wszystkich pasków powstał Łańcuch Tolerancji.
Obchody Szkolnego Dnia Życzliwości i Tolerancji zakończyła Aleja Życzliwości i Tolerancji. Uczniowie na papierze namalowali swoją interpretację tych jakże ważnych pojęć.
RYM-cerze - "Nie zmarnuj swojego życia"
24 listopada uczniów Szkoły Podstawowej w Sławsku odwiedzili RYMcerze - znani polscy raperzy Bęsiu i DJ Yonas - ze swoją akcją profilaktyczną, której hasło brzmi "Nie zmarnuj swojego życia!". Zachęcali młodych ludzi do rozwijania swoich talentów, do robienia w życiu tego, co się kocha. RYMcerze przestrzegali na swoim przykładzie przed niebezpieczeństwami używek czy też innych zniewoleń człowieka, które z reguły prowadzą do ludzkich tragedii. Podczas spotkania z młodzieżą raperzy podzielili się swoim doświadczeniem życiowym w walce z nałogami, zachęcali do zdrowego stylu życia, dążenia do swoich marzeń i rozwijania pasji. Zajęcia profilaktyczne zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sławnie.
Wiercipiętki - Z Dzieciakami przez Świat
W naszej szkole odbyły się dzisiaj warsztaty edukacyjno-podróżnicze dla dzieci z klas I-III zorganizowane przez panią Sylwię Ozdoba-Gracz z Wiercipiętki - Z Dzieciakami przez Świat. W ramach warsztatów uczniowie udali się w podróż do Meksyku, poznali jego kulturę, tradycję, przysmaki, tradycyjne stroje i wzory Azteków. Te oraz inne atrakcje, które zapewniła im pani Sylwia, wzbudziły zachwyt wśród uczniów i z pewnością zachęciły do podróżowania.
7
Wycieczka do Torunia - "Poznaj Polskę"
Dnia 18 listopada 2022 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Sławsku uczestniczyli w wycieczce do Torunia, zrealizowanej w ramach projektu "Poznaj Polskę". Wizytę w mieście rozpoczęliśmy od zwiedzania dwóch wystaw w Centrum Popularyzacji Kosmosu - Planetarium. Pierwsza z nich, czyli BAZA MARS#17, to interaktywna przestrzeń zaaranżowana w formie bazy kosmicznej, gdzie uczniowie czuli się jak członkowie załogi, którzy mieli do wykonania określone czynności, niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią. Misją uczniów było nie tylko monitorowanie stanu Bazy, ale także usuwanie drobnych awarii, badanie próbek gruntu "Czerwonej Planety" czy właściwe gospodarowanie energią. Baza MARS#17 to nowoczesna i multimedialna przestrzeń, która nie tylko uczy, inspiruje, rozwija umiejętności i pobudza kreatywność, ale też zapewnia dobrą zabawę!
15Druga wystawa, Geodium, poświęcona jest Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski.
Po zwiedzaniu wystaw w Sali Planetarium uczniowie brali udział w seansie „Wirująca Ziemia". Nad głowami uczniów pojawiły się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje.
Następnie wraz z przewodnikiem udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, podczas którego przewodniczka przytoczyła ciekawe legendy i opowieści dotyczące spotkanych zabytków.
Podczas naszego pobytu nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia przy pomniku Mikołaja Kopernika oraz czasu na zakup pamiątek i toruńskich pierników.
"Kubuś Puchatek" - konkurs wiedzy w klasie II
Dnia 18 listopada w klasie drugiej odbył się konkurs wiedzy dotyczący lektury pt. "Kubuś Puchatek" A. A. Milne. Zadaniem uczestników było wykazanie się znajomością treści książki w różnych formach aktywności: rozwiązanie "puchatkowych" łamigłówek i wesołych zagadek oraz narysowanie z zasłoniętymi oczami portretu Kubusia Puchatka. Oto wyniki konkursu: I miejsce - Jan Kopa i Hanna Sorek, II miejsce - Maja Tkaczyk, III miejsce - Nikola Zdyr. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomem Przyjaciela Kubusia Puchatka oraz słodkim "małym Conieco". Serdecznie gratulujemy!
"Najpiękniejszy Kotylion Narodowy" - konkurs plastyczny
Uczniowie przygotowywali się do Narodowego Święta Niepodległości na różne sposoby, między innymi samodzielnie przygotowując kotyliony oraz dekorując szkołę symbolami narodowymi. Pierwszoklasiści wzięli udział w klasowym patriotycznym konkursie plastycznym na „NAJPIĘKNIEJSZY KOTYLION NARODOWY”. Uczniowie podeszli do konkursu z ogromnym zaangażowaniem i wykonali piękne kotyliony, w których zaprezentowali się na akademii szkolnej. Laureatką konkursu została Julia Romanowska, II miejsce zdobyła Julia Gofryk, a III - Wiktor Kowalski. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Narodowe Święto Niepodległości
9 listopada 2022r. na sali wiejskiej w Sławsku odbył się spektakl teatralno-wokalny z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła przemową pani dyrektor szkoły, która nawiązała do historii naszego kraju, jego trudnych dziejów, podkreśliła jak ważne jest zjednoczenie wszystkich Polaków. Symboliczny był taniec zniewolenia, podczas którego Rosja, Prusy i Austria spętały łańcuchem żołnierzy polskich, księdza, nauczycielkę, a na końcu Polskę. Mogliśmy śledzić tragedię polskiego społeczeństwa, ból matek, dzieci, rozpacz żon oraz żołnierzy, którzy oddali swoje życie, aby odzyskać niepodległość. Występ artystyczny powiązany był z pieśniami patriotycznymi, które oddawały nastrój tamtych tragicznych lat zniewolenia.
19Słowo wolność było podkreślane po to, abyśmy mogli docenić ciężko wywalczoną suwerenność. Aktorzy nawiązali również do obecnej sytuacji na Ukrainie, podkreślając, że nikt tak jak Polacy, nie zrozumieją, co to znaczy bohaterska walka o ojczyznę, dlatego wsparcie narodu ukraińskiego jest dla nas tak ważne. Przedstawienie zakończył Hymn Unii Europejskiej, aby podkreślić, jaką drogą przeszli Polacy, aby dziś mogli żyć w wolnym, niepodległym i bezpiecznym państwie. Po uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, którzy mówili o wielkim wzruszeniu, dziękowali również uczniom za to, że swoją recytacją, śpiewem i postawą oddali cześć pamięci tym, którzy walczyli o nasz kraj.
Bieg Belfrów - III edycja
Podobnie jak w roku ubiegłym rezprezentacja naszej szkoły (łącznie 12 osób) wzięła udział w III edycji Biegu Belfrów - charytatywnym ogólnopolskim wydarzeniu sportowym dla pracowników oświaty. Nauczyciele mieli do wyboru cztery różne konkurencje - marsz 6 km, bieg 6 km, jazda rowerem 12 km lub natrudniejszy Iron Teacher - bieg 18 km + marsz 12 km + jazda rowerem 36 km. W tym roku zebrane środki przeznaczone są na leczenie 6-letniego Wojtusia, który od 4 lat walczy z potworną chorobą – siatkówczakiem obuocznym – nowotworem złośliwym, który zabrał mu już jedno oko.
Halloween - "Dzień Strasznej Dyni"
Halloween w naszej szkole obchodziliśmy pod hasłem "Straszna Dynia". Cała szkoła, a w szczególności sale lekcyjne, udekorowane były dyniami oraz elementami związanymi z Halloween. Kreatywność uczniów przerosła nasze oczekiwania, również jeśli chodzi o stroje, w jakich pojawili się w tym dniu w szkole. W ramach konkursu "Straszna sala dyniowa" wyłoniono zwycięzców w kategorii klas I-III oraz IV-VIII. Na przerwach uczennice klasy VIII sprzedawały babeczki dyniowe, które same upiekły. Wyłoniono rónież Króla i Królową Halloween, co było niełatwym zadaniem, gdyż uczniowie wykazali się niesamowitą pomysłowością w wymyślaniu strojów. W gronie pedagogicznym również przyznano tytuły Królowej Halloween.
15Kolejnym elementem "Dnia Strasznej Dyni" był konkurs na najpiękniejszą i najbardziej oryginalną dynię i tutaj również mogliśmy liczyć na zaangażowanie i kreatywność naszych uczniów - zwycięzcom serdecznie gratulujemy. W dniu dzisiejszym chodziło o dobrą zabawę, uśmiech oraz rozbudzenie kreatywności uczniów i trzeba przyznać, że zawsze możemy na nich liczyć, a często ich fantazja przerasta nasze oczekiwania.